U nekoliko koraka od bruto do neto plaće

Onog trenutka kada stupimo u radni odnos, prije ili kasnije nađemo se u situaciji gdje je potrebno razlikovati neto i bruto mjesečna primanja. Iako je danas izračun neto plaće dostupan na raznim specijaliziranim internetskim stranicama, bitno je prepoznati osnove između navedena dva iznosa plaća te razumjeti o kakvoj se računici radi i gdje se sav taj novac, izražen u bruto plaći, realizira.

Kako bismo olakšali razumijevanje izračuna, krenut ćemo sa bruto 1 iznosom. Prilikom ugovaranja iznosa mjesečnih primanja, poslodavac ih uobičajeno izražava u  bruto 1 iznosu (češće nazvanim samo bruto iznos). Od tog iznosa, 15% odlazi na doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stupa (odnosno u korist državnog proračuna za sve mirovine sadašnjih umirovljenika), a 5% odlazi na mirovinsko osiguranje 2. stupa za buduću mirovinu pojedinca.

Ukoliko od bruto 1 iznosa oduzmemo doprinos za mirovinsko osiguranje dobivamo dohodak od kojeg se oduzima osobni odbitak. Osobni odbitak je neoporezivi dio koji je oslobođen plaćanja poreza i prireza. Osnovni osobni odbitak u Hrvatskoj u 2020. godini iznosi 4.000 kn, a raste sukladno koeficijentima koji ovise o broju osoba koje radnik uzdržava. U slučaju da je zaposlenik bez djece te nema uzdržavanih osoba niti invaliditet, njegov će osobni odbitak iznositi 4.000 kn. U slučaju da je zaposlena osoba roditelj jednog djeteta, njegov/njezin će osobni odbitak iznositi 4.000 kn + koeficijent (za jedno dijete 0,7) pomnožen sa 2.500 kn (osnovica osobnog odbitka za sve kategorije u 2020.), točnije 5.750 kn.

Kada od dohotka oduzmemo osobni odbitak dolazimo do porezne osnovice na koju se računaju porez i prirez. U Republici Hrvatskoj porez iznosi 24% ukoliko je mjesečna porezna osnovica zaposlenika do 30.000 kuna te 36% ukoliko je porezna osnovica veća od 30.000 kuna (to ne znači da je to neto plaća od 30.000 kuna, nego znatno više. Kako bi se došlo do tih 30.000 kuna potrebno je odbiti doprinose i ostale stavke). Prirez varira ovisno o mjestu stanovanja pojedinca, pa tako za Zagreb iznosi  18%, dok  primjerice za Svetu Nedjelju ili Samoboru 0%.

Oduzimanjem poreza i prireza od porezne osnovice dolazi se do krajnje neto plaće čiji iznos bude vidljiv na tekućem računu zaposlenika. Termin bruto 2 odnosi se na poslodavca te se ne naplaćuje izravno zaposleniku. Bruto 2 iznos plaće je ukupan trošak mjesečnih primanja prema Vašem poslodavcu, budući da sadrži i doprinos za zdravstveno osiguranje od 16,5%. Drugim riječima, stvarni trošak plaće za poslodavca je iznos bruto plaće + 16,5% doprinosa. Taj postotak se dodaje na bruto 1 (neto) plaću te se tako zatvara krug u terminu bruto 2 plaće koju poslodavac plaća državi na mjesečnoj razini.

Doprinosi iz plaće (mirovinsko 1. i 2. stup) su na teret zaposlenika, dok su doprinosi na plaću (zdravstveno osiguranje) na teret poslodavca. Postoje i brojne neoporezive stavke koje se nadodaju na mjesečna primanja poput naknade za prijevoz, naknade za prehranu, i slično.

Radi lakšeg razumijevanja samoga izračuna mjesečnih primanja, donosimo Vam vizualnu ilustraciju svih gore navedenih koraka.

Također, bitno je naglasiti i razliku između nominalne i realne plaće. Pojednostavljeno gledano, nominalna plaća je ona koju zaposlenik dobiva na svoj tekući račun. S druge strane, realna plaća predstavlja kupovnu moć Vašeg zarađenog novca. Ta kupovna moć je količinu proizvoda i usluga koju pojedinac može kupiti svojim mjesečnim primanjima. Ona uzima u obzir inflaciju, pa je time i bolji pokazatelj vrijednosti plaće.

U siječnju 2021. očekuje se izmjena Zakona o porezu na dohodak stoga je dobro poznavati opisanu računicu kako biste lakše razumjeli kakav utjecaj najavljene izmjene imaju na Vašu plaću.

Reprezentativni primjer okvirnog izračuna mjesečnih primanja za grad Zagreb.

 

Objavljeno 07.12.2020.

Web stranica Podravske banke koristi kolačiće. Njihova upotreba pomaže nam da malo više saznamo o vama. Primjerice, kako koristite našu web stranicu. Upotreba kolačića pomaže nam da Vama osiguramo što bolje korisničko iskustvo te unaprijedimo funkcionalnost stranice. Nastavkom pregleda stranice slažete se s korištenjem kolačića. Za više informacija o kolačićima te o načinu na koji ih možete onemogućiti posjetite stranicu - Zaštita privatnosti.

Upravljanje preferencama

Close

Vaša privatnost

Kada posjetite bilo koju web stranicu, ona može pohraniti ili dohvatiti podatke u vašem pregledniku, uglavnom u obliku kolačića. Te se informacije mogu odnositi na vas, na vaše postavke, na vaš uređaj ili kako bi se web-lokacija učinila onako kako to očekujete. Informacije obično ne mogu vas izravno identificirati, ali vam to može pružiti više personaliziranog web iskustva. Možete odabrati da ne dopuštaju neke vrste kolačića. Kliknite zaglavlja različitih kategorija da biste saznali više i promijenili naše zadane postavke. Međutim, trebali biste znati da blokiranje nekih vrsta kolačića može utjecati na vaše iskustvo na web-lokaciji i uslugama koje možemo ponuditi.

Osnovni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za web stranice i njihove značajke kako bi ispravno funkcionirali. Bez ovih kolačića, usluge poput konfiguratora vozila mogu biti onemogućene.

  • WordPress Obavezni
  • Wordfence Obavezni

Izvedbeni kolačići

Ovi kolačići prikupljaju informacije o načinu na koji upotrebljavate web stranice. Izvedbeni kolačići pomažu nam, na primjer, da prepoznamo posebno popularna područja naše web stranice. Na taj način možemo bolje prilagoditi sadržaj naših web stranica prema vašim potrebama i time poboljšati ono što vam nudimo. Ovi kolačići ne prikupljaju osobne podatke. Daljnje pojedinosti o prikupljanju i analiziranju informacija mogu se pronaći u odjeljku "Analiza podataka o upotrebi".

Korišteni kolačići

Kolačići treće strane

Ovi kolačići su instalirani od treće strane npr. društvene mreže. Njihova glavna svrha je integracija sadržaja društvenih mreža na našu stranicu, poput durštvenih dodataka.